خبرگزاری آريا – خودکفايي در توليد واکسن ها، دست يافتني است


خودکفايي در توليد واکسن ها، دست يافتني است

خبرگزاري آريا- انستيتو پاستور ايران بيش از ۵۰ محصول توليد مي کند که برخي از آنها به صورت انحصاري ساخته و وارد بازار مي شوند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از وبدا، دکترعليرضا بيگلري، رئيس انستيتو پاستور ايران با اعلام اين خبر، افزود: واکسن ها، کيت هاي تشخيصي آزمايشگاهي و سرم ترزيقي از جمله توليدات اين انستيتو است.
وي گفت: کيت هاي آزمايشگاهي تشخيصي رايت و ويدال براي بيماري هاي تب مالت و حصبه از جمله توليدات اين مجموعه است که همواره مورد استقبال خوبي قرار داشته است.
بيگلري افزود: در نيمه اول سال جاري به دلايلي در توليد اين محصول مشکل ايجاد شد که به همت همکاران و برنامه ريزي مناسب، مشکلات برطرف و توليد اين کيت ها مجدد آغاز شد.

اتکا به واکسن هاي ايراني در دستور کار انستيتو پاستور
وي با اشاره به اينکه خوداتکايي به واکسن هاي داخلي در دستور کار قرار گرفته است، افزود: باتوجه به عزم و اراده جدي مسئولان وزارت بهداشت در راستاي تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي، خودکفايي در توليد مواد بايولوژيک اصلي مانند واکسن ها، دست يافتني خواهد بود.
رئيس انستيتو پاستور ايران به برنامه اي منسجم وزارت بهداشت در اين زمينه اشاره کرد و گفت: در سال هاي آتي انستيتو نه تنها واکسن هاي مصرفي کشور را تامين مي کند، بلکه گام هاي اساسي در زمينه صادرات واکسن هاي توليد داخلي برمي دارد.
دکتر بيگلري بيان کرد: هرچند در حال حاضر تعدادي از توليدات اين مجموعه به برخي از کشورهايي صادر مي شود، اما در آينده اين موضوع به صورت گسترده تر به کشورهاي مختلفي انجام خواهد گرفت.
وي تاکيد کرد که در قدم اول سعي مي کنيم نيازهاي داخل کشور به واکسن ها را تامين و سپس زمينه صادرات آنها را به بسياري از کشورها فراهم کنيم .
دکتر بيگلري توسعه زيرساخت هاي لازم براي افزايش توليدات واکسن هاي داخلي را از ديگر برنامه هاي اين مجموعه اعلام کرد و گفت: واکسني که در برنامه واکسيناسيون ملي قرار دارد، به صورت رايگان انجام مي شود.

توليد واکسن هاي متعددي در دست اقدام است
وي بيان کرد : توليد واکسن هاي متعددي را در اين مجموعه در دست اقدام داريم که اميدواريم در زمان برنامه ريزي شده وارد مرحله توليد و به بازار عرضه شود.
رئيس انستيتو پاستور ايران ادامه داد: باتوجه به برنامه ريزي انجام شده وزارت بهداشت براي ورود به توليد چندين واکسن، خبرهاي خوشي در اين زمينه در ماه آينده اعلام خواهد شد.
وي، واکسن هاري انساني را يکي از واکسن هايي توليدي اين مجموعه در آينده اعلام و اظهار اميدواري کرد: بين يک تا دو سال آينده اين واکسن به بازار عرضه شود. واکسن هاري انساني در مراحل خوبي از پيشرفت ساخت قرار دارد و به دست محققان ايراني توليد خواهد شد.
رئيس انستيتو پاستور ايران، يکي ديگر از اين واکسن هاي در دست توليد را پنتاوالان اعلام کرد و گفت: طي قراردادي که دو ماه پيش در اين زمينه منعقد شد، آماده توليد واکسن پنتاوالان ايراني هستيم.
دکتر بيگلري افزود: با برنامه ريزي هاي انجام شده تا حدود سه سال آينده کار توليد اين واکسن به پايان خواهد مي رسد و وارد بازار مي شود.
وي، واکسن هپاتيت را جز واکسن هاي توليدي انستيو پاستور اعلام کرد و گفت: هرچند توليد واکسن از تکنولوژي پيچيده اي برخوردار است، اما ايران توانسته اين واکسن را توليد کند .
دکتر بيگلري ادامه داد: هرچند سعي مي شود نياز داخل کشور به واکسن هپاتيت برطرف شود، اما گاهي اوقات نياز سالانه کشور به اين واکسن به ۱۰ تا ۲۰ ميليون دوز هم مي رسد.

انستيتو پاستور يکي از فعال ترين مراکز تحقيقاتي کشور است
وي با اشاره به اينکه انستيتو پاستور ايران يکي از فعال ترين و با سابقه ترين مراکز تحقيقاتي کشور است، گفت: قدمت اين مرکز بسيار بيشتر از ساير مراکز تحقيقاتي در کشور است و توانسته خدمات خوبي به کشور ارائه دهد.
دکتر بيگلري به انجام پژوهش و تحقيق در زمينه هاي مختلف اشاره کرد و گفت: ۱۵۰ عضو هيات علمي مشغول تحقيق و پژوهش هستند تا نيازهاي کشور را برطرف کنند.
وي با اشاره به اينکه فعاليت تحقيقاتي اين مجموعه در راستاي اشاعه سلامتي و ارتقا سلامت در جامعه است، افزود: اين مجموعه با مراکز تحقيقاتي و پژوهشي بين المللي در ارتباط است و ارتباط مستقيمي با انستيتو پاستورهاي ساير کشورها دارد.
دکتر بيگلري ادامه داد: انستيتو پاستور ايران بيش از ۳۰ سال است که وظيفه آموزش نيروهاي کارآمد و متعهد حوزه سلامت برخي از رشته ها را بر عهده دارد. حدود ۲۵۰ دانشجو که اغلب آنها در مقطع دکتراي تخصصي هستند در اين مجموعه تربيت مي شوند.
وي گفت: انستيتو پاستور ايران مجموعه اي تحقيقاتي، توليدي و آموزشي است که با هدف تامين و ارتقا سطح بهداشت و سلامتي جامعه در سال ۱۲۹۹ تاسيس شد.
رئيس انستيتو پاستور ايران خاطر نشان کرد: مراقبت از آب هاي بهداشت تهران، مبارزه با بيماري طاعون در غرب کشور، توليد برخي از واکسن ها از جمله اقدامات اين انستيتو بوده و اين مجموعه محلي براي بررسي اين موارد و مبارزه با آنها و بيماري هاي نوپديد است.