خبرگزاری آريا – صندل خود را چطور انتخاب کنيم؟


صندل خود را چطور انتخاب کنيم؟

خبرگزاري آريا – ماهنامه همشهري تندرستي – مينو صادقي: دقيقا از ديشب که هديه تان را پا کرده ايد، ديگر نمي توانيد قدم از قدم برداريد! منظور همان صندلي است که دوست تان ديشب در جشن تولدتان به شما هديه داد. اين قدر دوستش داشتيد که همان موقع آن را پوشيديد و راه رفتيد و راه رفتيد و حالا توان يک قدم راه رفتن هم نداريد. تازه اين صندل روي فرشي است و از انواع صندل هايي که بيرون از منزل مي پوشند هم نيست؛ والا کارتان با کرام الکاتبين بود! دليلش را حتما نمي دانيد والا از دوست تان مي خواستيد صندل را عوض کرده و يا از همان اول، انواع سالم آن را بخرد. بله، درست متوجه شديد. صندل هم نوع سالم و ناسالم دارد. براي اين که سر از جيک و پوک صندل درآوريد و اين بار بتوانيد نوع مرغوبش را بخريد، در ادامه همراه ما باشيد.
چرا بعضي از صندل ها به پا آسيب مي زنند؟
براساس اعلام مرکز بين المللي سلامت پا، سالانه ۷۸ درصد از افراد ۲۱ سال و بالاتر از آن که از صندل هاي نامناسب استفاده مي کنند، دچار مشکلات متعدد در نقاط مختلف پا مي شوند.
صندل خود را چطور انتخاب کنيم؟
ساختار صندل هاي نامناسب
پژوهش هاي پزشکي نشان مي دهد استفاده از صندل نامناسب مي تواند مشکلات جدي در پا ايجاد کند که برخي از شاخص ترين آنها به شرح زير است.
نوار يا بند روي کفش
اين بند يا محافظ، سست و ناتوان است و نمي تواند حرکت پا را همراهي و از پا محافظت کند. يکي از آسيب هاي اين بندها، تحريک و برجسته شدن استخوان کناري برجستگي کف پا، بعد از انگشت هاست. انگشت ها تمام فشار پا و وزن بدن براي حفظ تعادل و جلوگيري از درآمدن صندل از پا، به انگشت ها وارد مي شود. به همين دليل بعد از مدتي استفاده از اين صندل ها، با مشکلاتي مانند برجستگي غيرعادي استخوان هاي انگشتان پا، کشش و آسيب به تاندون ها و اعصاب انگشت ها، کمردرد و گردن درد رو به رو خواهيم شد.
بدون محافظ و همراه
بخش جلويي پا به ويژه برجستگي استخواني بين قوس کف پا و انگشت ها، نياز به محافظ دارد. اين محافظ بايد در کفي کفش در نظر گرفته شود اما در صندل ها، اين بخش وجود ندارد و با هر قدم، احساس مي شود که اين بخش با زمين در ارتباط است. بنابراين به اين نقطه از پا آسيب وارد خواهدشد.
راه رفتن
از آنجايي که پوشيدن صندل بدون محافظ باعث قدم برداشتن نامناسب و نامطمئن مي شود، مشکلاتي مانند آسيب به مچ، کف پا، زانو، تاندون آشيل را در وهله اول ايجاد مي کند. در صورتي که استفاده از اين نوع کفش ها ادامه پيدا کند، آسيب ها فراگيرتر شده و بخش هايي مانند کمر، لگن و در موارد حاد، گردن را درگير مي کند.
مچ پا
صندل هاي بدون بند، به دليل اين که بند حمايتي براي محکم نگه داشتن مچ پا ندارند و بنابراين باعث آسيب به مچ مي شوند. رگ به رگ شدن، پيچ خوردن و شکستن مچ از رايج ترين آسيب هاي ناشي از پوشيدن اين نوع صندل هاست.
پاشنه پا
با بلند شدن بيش از اندازه و نامناسب پاشنه پا، کششي غيرعادي بين بافت ها، اعصاب پا و تاندون هاي بين پاشنه تا انگشتان پا ايجاد مي شود. اين مشکل معمولا با احساس سوزش در پاشنه و کف پا و کشش غيرعادي در ناحيه پاشنه، عنوان مي شود.
صندل خود را چطور انتخاب کنيم؟
قوس کف پا
لايه نازک کف اين نوع صندل ها معمولا صاف است و هيچ گونه قوسي ندارد. به همين دليل قوس کف پا، خالي مي ماند و پر نمي شود. بنابراين حين بلند شدن و نشستن، قوس کف پا هر بار با فضاي خالي برخورد مي کند. اين مساله باعث آسيب به تاندون هاي کف پا خواهدشد.
تخت سلامت چه ويژگي هايي دارد؟
تخت يا تخته کفش بايد داراي ويژگي هايي باشد تا به سلامت پا آسيب نرساند. اين ويژگي ها را بشناسيم.
ثبات: پاشنه پا در اين بخش قرار مي گيرد و بايد به آن فشار وارد نشود.
اين بخش هم بايد حالت اسفنجي داشته اما به لحاظ ساختاري بايد کمي مقاومت تر از دو بخش ديگر باشد.
حامي: اين قسمت ضمن پرکردن گودي کف پا، بايد حالت اسفنجي داشته و به حرکت بيشتر و بهتر پا کمک کند.
متحرک: اين قسمت نبايد به پا بچسبد و قدرت حرکت را از آن بگيرد. حالت اسفنجي اين بخش، مهم ترين ويژگي آن است.
صندل نامناسب و آسيب هاي آن
اگر صندلي که مي پوشيد از نظر کيفي مناسب نبوده و در زمان راه رفتن روي فرش کاملا به پا نچسبد، باعث بروز آسيب هايي مانند درد در ناحيه بالشتکي پا، آسيب به قول کف پا، کمر و پشت درد، انحراف زانو، زانو درد، آسيب و درد به ساق پا، درد پاشنه، پينه و ميخچه پا مي شود. بنابراين پيش از خريدن صندل کاملا دقت کنيد که کاملا به پاي تان محکم شده و پا داخل صندل سر نخورد.
صندل ايده آل را بشناسيد
بعضي ها از پوشيدن صندل هراس دارند. اما اين طور نيست. ويژگي هاي صندل خوب اين هاست.
۱٫ کش پارچه اي براي جلوگيري از آسيب به کف پا
۲٫ روکش پارچه اي يا نايلوني ضدحساسيت در بخش رويي و زيري بند محافظ
۳٫ پهناي بند کفش با عرض حداقل ۵ سانتي متر
۴٫ لايه قابل انعطاف و در عين حال محکم
۵٫ پهناي بند کفش با عرض حداقل ۵ سانتي متر
۶٫ قفل کفش
۷٫ بخش اتصال بند به کفي کفش
صندل خوب را چطور انتخاب کنيم؟
اگر صندل شما بند محافظ در پشت پا ندارد، صندل هايي را انتخاب کنيد که بندهاي روي کفش، پهن و محکم باشند. به اين ترتيب از انحراف پا به سمت راست و چپ جلوگيري خواهدشد.
• از صندل هايتان براي مدت طولاني استفاده نکنيد. به اين معني که نبايد براي رفتن طولاني مدت آنها را بپوشيد. اين کفش ها براي قدم زدن در سطوح نرم مانند کنار ساحل، استفاده در زمان راه رفتن کنار استخر، در خانه، اتاق هتل و راه رفتن در مسافت کم هستند.
• در زمان انجام ورزش و حتي پياده روي کوتاه مدت هم نبايد از آن استفاده کرد. در زمان رانندگي از صندل تخت استفاده نکنيد. به اين دليل که به پا، به ويژه روي پا و تاندون بين پاشنه تا انگشت، فشار و آسيب جدي وارد مي شود.
• با صندل، مدت طولاني پياده روي نکنيد. صندل لاانگشتي، مي تواند به پست بين انگشت شست و انگشت کناري آسيب وارد کند. تعرق و تجمع آلودگي بين اين بخش مي تواند باعث ايجاد قارچ شود. بنابراين حتما صندل لاانگشتي را بشوييد.
• از کرم ضدآفتاب براي حفظ سلامت پوست پا در زمان استفاده از صندل زير نور آفتاب استفاده کنيد. اگر صندل شما گران قيمت نيست، بعد از شش ماه استفاده، آن را دور بيندازيد. صندل هاي پلاستيکي را هر چهار ماه يک بار بايد دور انداخت.