خبرگزاری آريا – تصويب سيزدهمين برنامه ۵ ساله سازمان جهاني بهداشت
قائم مقام وزير بهداشت در امور بين الملل برنامه هاي سفر وزير بهداشت به ژنو را تشريح کرد؛

تصويب سيزدهمين برنامه 5 ساله سازمان جهاني بهداشت

خبرگزاري آريا- قائم مقام وزير بهداشت در امور بين الملل از سفر وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي به ژنو براي شرکت در هفتاد و يکمين مجمع جهاني سازمان جهاني بهداشت خبر دادو گفت: وزير بهداشت کشورمان در کنار ساير وزاري بهداشت شرکت کننده در اين اجلاس، تصويب برنامه ۵ ساله سازمان جهاني بهداشت (GPW) را مورد بررسي قرار مي دهند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از وبدا، دکتر محسن اسدي لاري با اشاره به اين که برنامه GPW ، سيزدهمين برنامه ۵ ساله سازمان جهاني بهداشت است، افزود: اين برنامه براي سال هاي ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ تصويب خواهد شد و کشورها در اين زمينه به تشريح برنامه ها و اقدامات خود در حوزه سلامت مي پردازند.
قائم مقام وزير بهداشت در امور بين الملل با بيان اين که وزير بهداشت يکي از اعضاي کميسيون جهاني مبارزه با بيماري هاي غير واگير است، گفت: از ديگر برنامه هاي مجمع جهاني سازمان جهاني بهداشت، بررسي گزارش مقدماتي اين کميسيون در مورد بيماري هاي غير واگير است که اين گزارش در ۱۱ خرداد ماه سال جاري منتشر خواهد شد.  
وي با اشاره به اين که در مجمع جهاني سازمان جهاني بهداشت، موضوعات ديگري مانند مديريت بيماري هاي واگير، ايجاد تسهيلات براي معلولان و موضوعات مرتبط با قوانين بين المللي سلامت مطرح خواهد شد، گفت:  همچنين در حاشيه اين اجلاس، وزراي بهداشت کشورهاي جهان به همراه رييس سازمان جهاني بهداشت در مراسم فرهنگي ارتقاء سلامت شرکت خواهند کرد.
دکتر اسدي لاري در ادامه اظهار داشت: انتخاب مدير منطقه اي سازمان جهاني بهداشت نيز در دستور کار برنامه سازمان بهداشت جهاني در اجلاس قرار دارد. اين انتخابات که از نظر سياسي حائز اهميت است با حضور ۸ کانديدا، روز شنبه ۱۹ مي برابر با ۲۹ ارديبهشت برگزار مي شود.
قائم مقام وزير بهداشت در امور بين الملل با اشاره به حضور وزير بهداشت کشورمان در اجلاس ايدز در سفر به ژنو گفت: دکتر هاشمي در اين اجلاس پيرامون تجربيات ايران در حوزه پيشگيري از بيماري ايدز  به ايراد سخنراني مي پردازد. همچنين وزير بهداشت در اجلاس جانبي مشارکت اجتماعي براي دستيابي به اهداف پوشش همگاني سلامت، که با مشارکت تايلند برگزار شده و به نام ايران ثبت شده، شرکت خواهد کرد و مقرر است در حاشيه برگزاري اين اجلاس، ديدارهاي متعددي در مجمع جهاني سازمان جهاني بهداشت با وزراي بهداشت کشورهاي مختلف نيز انجام دهد.
دکتر اسدي لاري با اشاره به برگزاري جلسه همکاري وزراي بهداشت اکو در کنار برگزاري مجمع جهاني سازمان جهاني بهداشت، گفت: در اين اجلاس که بعد از چندين سال احيا شده و با مشارکت کشورهاي ترکيه، ايران و پاکستان برگزار مي شود، پاکستان مديريت اين دور از اجلاس را بر عهده دارد. همچنين اجلاس وزراي بهداشت کشورهاي عضو جنبش غير متعهدها (نم) نيز در همين زمان، برگزار خواهد شد.
وي در پايان ابراز اميدواري کرد که ايران در اين جلسات ضمن دفاع از مواضع اصولي خود، دستاوردهايي براي سلامت کشور داشته باشد .
شايان ذکر است اجلاس سالانه سازمان جهاني بهداشت از ۳۰ ارديبهشت ماه تا اول خرداد ماه سالجاري در ژنو برگزار مي شود.