خبرگزاری آريا – بودجه يک ميليارد دلاري براي بيماري‌هاي دخاني


بودجه يک ميليارد دلاري براي بيماري‌هاي دخاني

خبرگزاري آريا- سالانه يک ميلياد دلار از بودجه کشور براي درمان بيماري‌ها و پيامد‌هاي ناشي از مصرف دخانيات صرف مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري آريا، دبير کل جميعت مبارزه با دخانيات ايران که در نخستين همايش ملي پيشگيري از دخانيات در ورامين سخن مي گفت، افزود: کل بودجه کشور به لحاظ ارزي بين ۵۰ تا ۶۰ ميليارد دلاراست و اين تأسف‌بار است که يک ميليارد دلار آن خرج دخانيات شود.
محمد رضا مسجدي با اشاره به تعطيلي کارخانه هاي مشترک لاستيک سازي با ژاپن تصريح کرد: اين کشور هم اکنون اين صنعت را رها کرده است و به جاي آن کارخانه توليد دخانيات ساخته است.
وي ادامه داد: سالانه يک ميلياد دلار از بودجه کشور درمان بيماري ها و پيامدهاي ناشي از مصرف دخانيات صرف مي شود که ۷۰ درصد آن به جيب کشورهاي ديگر مي رود.
مسجدي تاکيد کرد: کارخانه‌هاي خارجي اعلام مي‌کنند که زمين، کشاورز، کارگر، توليد، فروش و ضرر بيماري‌هاي ناشي از مصرف دخانيات براي ايرانيان اما سود مالي بسيار خوب آن براي خارجي‌هاست.
مسجدي به تحريم هاي غربي هاي نيز اشاره کرد و گفت: کشورهاي اروپايي هم اکنون  همه نوع تحريمي عليه ايران وضع کرده اند اما هيچگاه ورود سيگار را به ايران تحريم نکرده اند.
دبير کل جمعيت مبارزه با دخانيات کشور اضافه کرد: بامصرف دخانيات نيروهاي نوجوان و جوان ما به سمت مشکلات اجتماعي مي‌روند تا جايي که روزانه ۳ ميليارد تومان خرج قليان و سالانه ۳ هزار ميليارد تومان خرج درمان سرطان‌هاي ناشي از استعمال دخانيات مي‌شود.
در اين مراسم که در سالن همايش هاي دانشکده کشاورزي دانشگاه آزاد اسلامي ورامين پيشوا برگزارشد اقدامات صورت گرفته در زمينه پيشگيري از مصرف دخانيات در بين دانش آموزان در اين شهرستان تشريح و از فعالان اين عرصه با اهداي جوايزي تجليل شد.