خبرگزاری آريا – نکات مهمي که بايد در مورد ديسک کمر بدانيد


نکات مهمي که بايد در مورد ديسک کمر بدانيد

خبرگزاري آريا – يک متخصص مغز و اعصاب گفت: درمان جراحي باز ديسک کمر، درمان با ليزر يا تزريقات درون کمر هرکدام شرايط خاص خود را دارند و نمي‌توان يک روش درماني را براي تمام افراد توصيه کرد.
به گزارش خبرگزاري آريا ، مهدي خواجوي در گفتگو با فارس درباره بيماري ديسک کمر توضيح داد: افراد زيادي با گزارش راديولوژيست از «ام‌آرآي» خود اعلام مي‌کنند که برجستگي ديسک در کمر آن‌ها گزارش شده است لذا اين افراد لازم است نکاتي را در اين زمينه بدانند.
وي با بيان اينکه کمردرد به‌عنوان دومين درد شايع در انسان بعد از سردرد علل بسيار متنوعي دارد و هر برجستگي ديسکي عامل اصلي کمردرد نبوده توضيح داد: در ۳۵ درصد افراد ٢٠ تا ۴٠ سال اگر ام‌آرآي انجام دهند درجاتي از برجستگي ديسک ديده مي‌شود که الزاما علت کمردرد آنها نيست.
اين جراح مغز و اعصاب تصريح کرد: اگر تمام افراد بالاي ۶٠ سال اگر «ام‌آرآي» انجام دهند تعدادي از ديسک‌ها بيرون‌زدگي دارند که در يک‌سوم اين افراد بيرون‌زدگي ديسک شديد مي‌تواند کاملا بدون علامت باش؛ اين موضوع ممکن است فقط در ام‌آرآي‌هايي که به صورت بيهوده انجام مي‌شود ديده شود و منجر به درمان‌هاي اضافي و غيرضروري، صرف وقت و هزينه شود.
وي افزود: تشخيص علت اصلي کمردرد فقط با معاينه يک جراح مغز و اعصاب امکان‌پذير است نه متخصصان رشته‌هاي ديگر که به‌علت پول‌ساز بودن اين حوزه در آن ورود کرده‌اند و انواع درمان‌هاي غيرضروري را انجام مي‌دهند. توصيه اين است که حتما در مواردي مثل کمردرد با متخصصي که به وي کاملا اعتماد داريد مشورت کنيد و هرگز گزارش ام‌آرآي يا ساير اقدامات راديولوژيک که انجام داده‌ايد را خودتان تفسير نکنيد و يا به تفسير افراد غيرمتخصص اعتماد نکنيد.
وي در پايان توصيه کرد: درمان جراحي باز ديسک کمر يا درمان با ليزر يا تزريقات درون کمر هرکدام انديکاسيون‌ هاي خاص خود را دارند و نمي‌توان يک روش درماني را براي تمام افراد توصيه کرد. هر بيمار نياز به درمان مخصوص خودش دارد که توسط پزشک ماهر و مورد اعتمادش تعيين مي‌شود.