خبرگزاری آريا – اشتباهاتي که باعث موخوره مي‌شوند!


اشتباهاتي که باعث موخوره مي‌شوند!

خبرگزاري آريا – موخوره دلايل متعدد و مختلفي دارد. براي جلوگيري از ايجاد موخوره از اين اشتباهات پرهيز کنيد.
به گزارش خبرگزاري آريا از روزياتو، موخوره يکي از شايع ترين آسيب هاي موها است و بيشتر در ميان زنان وجود دارد. در اين حالت، لايه ي محافظ انتهاي مو از بين مي رود و مو شکننده و چند شاخه مي شود.
۱- هميشه موهايتان را بالاي سرتان مي بنديد
اگر هميشه موهايتان را بالاي سرتان يا به شکل دم اسبي در يک نقطه ي ثابت مي بنديد، بايد در مدل موهايتان تجديد نظر کنيد، چون اين کار مي تواند فشار زيادي به آن نقطه از سر شما وارد کند.
با گذشت زمان، اين فشار باعث شکستن موها مي شود، به ويژه زماني که موهاي خيس تان را بالاي سرتان ببنديد.
کارشناسان توصيه مي کنند از کش هاي ساده اي براي بستن موها استفاده کنيد که هيچ مانعي نداشته باشند و محل بستن موها در بالاي سر يا به شکل دم اسبي را تغيير دهيد تا آن نقطه از سر هميشه تحت فشار نباشد.
۲- موهايتان را هر روز مي شوييد
شامپوها چربي هاي طبيعي مو را از بين مي برند. وقتي موهايتان را بيش از اندازه مي شوييد، موها خشک مي شوند. هرچه موها بيشتر خشک شوند، بيشتر گره مي خورند.
وقتي سعي مي کنيد اين گره ها را باز کنيد، اين کار باعث شکستن موها و موخوره مي شود.
۳- در استفاده از محصولات شفاف کننده مو افراط مي کنيد
تا زماني که از محصولات مناسبي براي مراقبت از موهايتان استفاده کنيد، نيازي به استفاده ي منظم از شفاف کننده هاي مو نيست. در حقيقت، ضرر محصولات شفاف کننده بيشتر از فايده آن ها است.
اين محصولات که موها را به شکل عمقي تميز مي کنند، مواد مغذي آن را از بين مي برند و در نهايت باعث گره خوردن موها و تشديد موخوره مي شوند.
شامپوهاي حاوي سولفات هم موها را خشک و آن ها را مستعد موخوره و شکننده مي کنند.
۴- در هنگام شستن موها از دست هايتان استفاده مي کنيد
براي جلوگيري از به وجود آمدن موخوره، در هنگام استفاده از شامپو و نرم کننده، به موهايتان محکم چنگ نزنيد.
اين مسأله در زمان باز کردن گره هاي موها کارتان را سخت مي کند و باعث خشک شدن و ريزش موها مي شود.
تنها يک بار موهايتان را با يک شانه ي دندانه درشت شانه بزنيد و سپس اجازه دهيد با سرازير شدن آب، موها آبکشي شوند.
۵- حوله را محکم به موهاي خيس تان مي کشيد
اگرچه محکم کشيدن حوله به موها به طور مستقيم منجر به موخوره نمي شود، اما اين کار مي تواند باعث گره خوردن موها شود.
زماني که سعي مي کنيد گره ها را باز کنيد، اين کار باعث شکستن موها مي شود. به جاي اين کار و براي جلوگيري از ايجاد موخوره مي توانيد بعد از حمام يک حوله به دور موهايتان بپيچانيد.
اين کار باعث گره خوردن موها نمي شود چون موها را به شکل آزاد و به سمت پايين قرار مي دهيد.
۶- موهايتان را وقتي هنوز خيس هستند شانه مي کنيد
موهاي خيس نسبت به موهاي خشک شکننده تر هستند بنابراين شانه کردن موي خيس مي تواند باعث آسيب ديدن آن شود.
موهاي خيس به دليل تغيير ميزان انعطاف پذيري شان، منعطف و کشش پذير هستند و مي توانند به راحتي پاره شوند.
در حمام پيش از شستن نرم کننده، از يک شانه ي دانه درشت استفاده کنيد تا از گره خوردن موها و ايجاد موخوره جلوگيري شود.
علاوه بر اين، کارشناسان توصيه مي کنند از اسپري هاي باز کننده ي گره مو و برس هايي که دانه هاي پلاستيکي و منعطف دارند استفاده کنيد.
۷- موهايتان را از بالا شانه مي زنيد
بيشتر ما به طور ناخودآگاه شانه زدن موهايمان را از ريشه آن ها شروع مي کنيم اما اين کار باعث گره خوردن بيشتر موها مي شود چون گره ها را با فشار به پايين موها هدايت مي کنيم.
در اينصورت، موها کماکان گره خورده باقي مي مانند. شانه زدن موها را از پايين آن ها شروع کنيد و اين کار را به تدريج به سمت ريشه ي موها ادامه دهيد.
۸- از سري سشوار استفاده نمي کنيد
حرارت سشوار به موها آسيب مي زند. بيشتر ما سشوار را در فاصله ي بسيار نزديکي از موهايمان مي گيريم، به همين دليل حرارت سشوار موها را دچار سوختگي سطحي مي کند.
براي جلوگيري از اين آسيب، سري سشوار را حتما نصب کنيد چون نه تنها جريان هوا را هدايت مي کند بلکه بين تارهاي مو هم چند سانتي متري فاصله ايجاد مي کند.
۹- سال ها از سشوار قديمي تان استفاده مي کنيد
سشوارها هم مثل هر وسيله ي ديگري يک عمر مفيد دارند. ممکن است تصور کنيد سشوار قديمي تان به خوبي کار مي کند اما در واقعيت حرارت اين وسيله آسيب هاي جدي اي به موهايتان وارد مي کند.
با گذشت زمان، سشوارها در هنگام استفاده بيش از اندازه داغ مي شوند و به نظر مي رسد موهايتان سريع تر خشک مي شوند اما در حقيقت سلامتي موهايتان به خطر مي افتد.
۱۰- در استفاده از وسايل حرارتي براي موها افراط مي کنيد
اگر هر روز از دستگاه هاي فرکننده يا صاف کننده ي مو استفاده مي کنيد وقت آن رسيده که عادت خود را ترک کنيد. اگرچه ما در ناحيه ي موهايمان حسي نداريم و نمي توانيم داغ شدن بيش از اندازه موها را احساس کنيم، اين به معني آن نيست که ترکيبات مغذي مو تحمل اين ميزان حرارت را دارند.
کارشناسان توصيه مي کنند هر بار که قصد استفاده از اين وسايل حرارتي را داريم از يک سرم محافظتي مو استفاده کنيم تا ميان موها و وسيله ي مورد استفاده يک محافظ به وجود آورد.
۱۱- موهايتان را محکم اتو مي کشيد
اتوي مو را آهسته و يکنواخت به موها بکشيد. بيشتر ما اتوي مو را به سرعت و به شکل مکرر روي يک نقطه از موها مي کشيم. اين کار به موها آسيب مي زند.
يک دسته باريک از موهايتان را جدا کنيد و قسمتي که اتو مي کشيد را شانه بزنيد. هر قسمت از موهايتان را بايد تنها يک يا حداکثر دو بار اتو بکشيد.
۱۲- موهايتان را مرتبا کوتاه نمي کنيد
پيشگيري بهترين کار است اما زماني که موهايتان دچار موخوره شود ديگر هيچ محصولي نمي تواند آن را ترميم کند. تنها کاري که مي توانيد انجام دهيد کوتاه کردن موها است تا آسيب کمتر شود. چون با اين کار موخوره ها به سمت بالاي موها پيشروي نمي کند و تشديد نمي شوند.
هر ۶ هفته کوتاه کردن موها زمان مناسبي است اما بسته به ميزان مراقبت از موها، اين زمان مي تواند کمتر يا بيشتر شود. حتي با داشتن موهاي سالم هم نبايد بيشتر از ۴ ماه ميان دفعات کوتاه کردن موها فاصله باشد.
۱۳- بعد از رنگ کردن موهايتان آن را کوتاه نمي کنيد
رنگ کردن مو مي تواند بافت مو را تغيير دهد، به ويژه اگر موهايتان را از رنگي تيره تبديل به رنگي روشن کنيد. بعد از رنگ کردن موها، پايين آن حتما را کوتاه کنيد. اين کار به حفظ سلامتي موها و بهبود بافت آن کمک مي کند.
۱۴- موهايتان را با دستگاه ريش تراش کوتاه مي کنيد
تنها زماني مي توانيد از دستگاه ريش تراش براي کوتاه کردن موها استفاده کنيد که موهاي بسيار ضخيم و سالمي داشته باشيد. دستگاه ريش تراش باعث به وجود آمدن موخوره مي شود چون انتهاي موها را به شکل يک دست کوتاه نمي کند.