خبرگزاری آريا – آب سرد با طعم سکته قلبي!


آب سرد با طعم سکته قلبي!

خبرگزاري آريا – طي چند روز اخير خبر درگذشت ناگهاني دو نفر از روزه‌داران بر اثر سکته قلبي پس از نوشيدن آب سرد در افطار توجه بسياري را به خود جلب کرده است‌. اين اتفاق پرسش‌هاي زيادي را در ذهن بسياري مطرح کرده.
به گزارش جام جم، ‌اين‌که آيا نوشيدن آب سرد منجر به سکته قلبي مي‌شود‌؟ اين اتفاق چگونه ممکن است‌؟ يعني نبايد ديگر آب سرد بخوريم‌؟ براي پاسخ به اين سوالات گفت‌وگوي کوتاهي با محمد‌رضا محمد‌حسني، فوق‌تخصص قلب و عروق انجام دادم .
آيا آب سرد مي‌تواند باعث سکته قلبي شود؟
مسلما آب سرد به خودي خود سکته قلبي يا مغزي نمي‌آورد‌. در مواجهه با هر خبر ابتدا بايد به آن انديشيد و پيشينه آن را بررسي کرد و سپس به صحت آن اعتماد کرد‌.
آب سرد سبب اسپاسم و گرفتگي رگ‌هاي قلب مي‌شود و خطر سکته قلبي را در افرادي که عارضه قلبي يا گرفتگي عروقي شديد دارند، بالا مي‌برد،‌ اما نکته اينجاست که بسياري از افراد در ظاهر سالم هستند و از بيماري قلبي خود خبر ندارند و نوشيدن آب سرد يا رفتن در حوضچه آب سرد بويژه پس از سونا ممکن است در آنها با خطر سکته قلبي همراه باشد .
يعني شنا کردن در آب سرد براي بيماران قلبي خطرناک است؟
در واقع، مي‌توان پريدن در حوضچه آب سرد در حالي که بدن فرد گرم است را مي‌توان يکي از خطرناک‌ترين عوامل بروز سکته قلبي عنوان کرد. انجام اين حرکت در بيشتر افرادي که بيماري‌هاي زمينه‌اي قلبي دارند و داروهاي قلبي مصرف مي‌کنند، مي‌تواند سنکوب را به دنبال داشته باشد. کساني که مشکلات قلبي دارند بايد در آب با دماي متعادل شنا کنند و ضربان قلب خود را در حد طبيعي نگه دارند و از هرگونه استرس و هيجان خودداري کرده و به آرامي در آب شنا کنند.
چرا متخصصان تغذيه و طب سنتي نيز افراد را طي روزه‌داري و حتي به طور کامل ديگر روزها از مصرف آب يخ منع مي‌کنند؟
متخصصان تغذيه معتقدند که نوشيدن آب سرد در اول افطار خطرات بسياري براي بدن دارد و به معده آسيب مي‌زند و توصيه مي‌کنند که روزه‌دار، افطار خود را با يک نوشيدني گرم و خرما باز کند و پس از ده دقيقه آب و ديگر نوشيدني‌ها را مصرف کند.