خبرگزاری آريا – بررسي راهکارهايي براي آسان شدن زايمان/۱۰ قدم تا زايمان طبيعي


بررسي راهکارهايي براي آسان شدن زايمان/10 قدم تا زايمان طبيعي

خبرگزاري آريا – زايمان طبيعي طي چند دهه اخير براي بسياري از بارداران ما بويژه در شهرهاي بزرگ به کابوس ترسناکي تبديل شده است. شايد در نگاه اول، مقصر اين اتفاق به عملکرد بعضا نادرست متخصصان زنان و زايمان به‌واسطه تامين منافع اقتصادي بيشتر يا گذاشتن وقت کمتر براي فرآيند زايمان مربوط شود.
به گزارش جام جم، ولي ماهيت چنين رخدادي را نبايد ساده‌انگارانه فقط در چنين عواملي خلاصه کرد. در واقع بخشي از اين اتفاق به خود مادران يعني ترس و ترديد آنها نسبت به تحمل درد زايمان طبيعي و البته تمايل آنها به تحمل کمترين درد، علي‌رغم آگاهي از مزاياي زايمان طبيعي بازمي‌گردد.
همچنين نبود زيرساخت‌ها و امکانات ضروري براي انجام زايمان بي‌درد در بسياري از بيمارستان‌هاي کشور و عدم ارائه آموزش‌هاي لازم پيش از زايمان طبيعي به مادران از عوامل موثر در گرايش به سزارين است. شکي وجود ندارد که اقبال عمومي به زايمان طبيعي در کشور ما به کسب آگاهي‌هاي لازم مادران و دريافت آموزش‌هاي ضروري براي انجام آن و البته مهيا شدن زير ساخت‌هاي بيمارستاني باز مي‌گردد. در اين صورت، زايمان طبيعي با همکاري ماماها و متخصصان زنان و زايمان با حفظ ايمني و سلامت بارداران و حتي با کمترين ميزان درد (در قالب زايمان بدون درد) قابل انجام است .
به اين بهانه «ده قدم براي زايمان طبيعي» را در گفت‌وگو با دکتر آمنه لاهوتي، جراح و متخصص زنان، زايمان و نازايي را مرور مي‌کنيم .
قدم اول؛ تصميم به بارداري و ايجاد آمادگي‌هاي اوليه
در تمام طول بارداري وزايمان وپس از آن نيازمند همراهي و همکاري همسرتان خواهيد بود. پس حتما نقش پدران را به آنها يادآور شده و از حضورشان بهره بگيريد.
قدم دوم؛ انتخاب پزشک
پيش از بارداري با يک پزشک متخصص زنان و زايمان مشورت کنيد، زيرا او تنها کسي است که علاوه بر اين‌که دانش کافي در مورد بارداري طبيعي و بارداري‌هاي پرخطر دارد در مورد ساير بيماري‌ها نيز اطلاعات جامعي دارد که هرگاه در طول بارداري مشکلي ايجاد شد مي‌تواند شما را درمان کرده يا در صورت نياز به پزشک متخصص مربوطه براي مشورت ارجاع دهد.
قدم سوم؛ انجام آزمايشات پيش از بارداري
اگر بيماري مهمي داريد و در حال درمان هستيد با پزشک مربوطه که تحت نظرش هستيد براي قطع دارو يا تبديل به دارويي که در حاملگي مجاز باشد مشورت کنيد. از نظر سابقه واکسيناسيون يا ابتلا به بعضي بيماري‌هاي ويروسي و ميکروبي خطرناک (مثل آبله مرغان، سرخجه و…) نيز بايد مورد بررسي قرار بگيريد. همچنين حداقل سه ماه قبل از اقدام به بارداري از ترکيب «يدوفوليک» حاوي يد واسيد فوليک است،
استفاده کنيد .
قدم چهارم؛ کسب مجوز بارداري
در اين مرحله اگر آزمايشات طبيعي باشند اجازه بارداري داده خواهد شد. بعضي موارد ممکن است نياز به اصلاح وبعضي موارد ممکن است نياز به درمان يا پيگيري داشته باشند که حتما پزشکتان به اين موارد توجه خواهد کرد.
قدم پنجم، شما باردار هستيد
معمولا پزشک متخصص زنان و زايمان برايتان يک تست خون بارداري مي‌نويسد و بعد از آن زمان انجام سونوگرافي براي ديدن جنين و همچنين ضربان قلب اوست. در يک بارداري طبيعي و بدون مشکل و بدون سابقه خاص معمولا يک سونوگرافي واژينال شش هفته بعد از اولين روز آخرين قاعدگي يا يک سونوگرافي شکمي هفت هفته پس از اولين روز آخرين قاعدگي به اين منظور انجام مي‌شود. بديهي است که اگر مشکلي در اين فاصله پيش بيايد بايد به پزشک متخصص زنان خود مراجعه کنيد و از وي راهنمايي بگيريد.
قدم ششم؛ در هفته يازده تا سيزده بارداري
آزمايش غربالگري جنين و سونوگرافي غربالگري را انجام دهيد و مهم است که در يک آزمايشگاه معتبر انجام شوند.
قدم هفتم؛ گذر از سه ماهه اول بارداري
سه ماهه دوم بارداري تقريبا بهترين زمان بارداري براي مادر است. بجز غربالگري مرحله دوم که در غالب موارد فقط يک سونوگرافي در هفته ۱۹-۱۸ است معمولا آزمايش ديگري لازم نيست. در انتهاي سه ماهه دوم يک‌سري آزمايش مانند غربالگري ديابت حاملگي براي باردار درخواست مي‌شود. در بعضي از بيمارستان‌ها کلاس‌هاي آموزش زايمان طبيعي وجود دارد که مي‌توانيد از پزشکتان سوال کرده و در اين کلاس‌ها شرکت کنيد. همچنين مي‌توانيد با تائيد پزشکتان، ورزش‌هاي مجاز دوران بارداري را انجام دهيد .
قدم هشتم؛ ۲۸ هفته تا پايان بارداري
ويزيت‌ها در يک حاملگي کم خطر از هفته ۳۴ـ ۲۸
هر دوهفته يک بار و از هفته ۳۴ تا پايان بارداري هفتگي است. حتما در اين مدت اگر علايم غيرطبيعي مثل تنگي نفس، سردرد، تپش قلب، سرگيجه، حالت تهوع، درد شکم است، کاهش حرکت جنين يا هر علامت ناخوشايند ديگري را تجربه کرديد با پزشک‌تان ملاقاتي داشته باشيد.
قدم نهم؛ روزهاي آخر بارداري
صبور باشيد و منتظر شروع علايم زايماني بمانيد. هرگاه علايم خطري را مشاهده کرديد حتما به پزشک‌تان مراجعه کنيد. شايد نياز به بستري شدن داشته باشيد.
قدم دهم؛ در بخش زايمان بيمارستان
در اينجا ماماها در کنار شما هستند. دردهاي زايماني و ضربان قلب جنين را چک مي‌کنند و مدام با پزشکتان در تماس هستند و سير پيشرفت زايمان را به اطلاع وي مي‌رسانند. چنانچه سير زايمان به طور طبيعي پيش‌رود زماني که دهانه رحم بخوبي باز شد ماماي مسئول شما با پزشکتان تماس خواهد گرفت تا براي زايمان نوزادتان حضور داشته باشد. حتما در طول مراقبت بارداري در مورد روش‌هاي زايمان بي‌درد از پزشکتان سوال کنيد و اگر بيمارستاني که در آن بستري هستيد اين روش را داشته باشد از آن استفاده کنيد تا تجربه‌اي کم درد و خوشايند از زايمان‌تان داشته باشيد.