خبرگزاری آريا – توصيه‌هاي پزشکي براي ديدن مسابقات جام جهاني


توصيه‌هاي پزشکي براي ديدن مسابقات جام جهاني

خبرگزاري آريا – همزمان با فرارسيدن جام جهاني فوتبال و حساسيت بالاي طرفدارن تيم‌ها زنگ خطر آسيب‌ديدگي جسمي و رواني بيش از هر زمان احساس مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از ايسنا، چيزي به شروع بازي‌هاي جام جهاني ۲۰۱۸ نمانده و شور و هيجان طرفداران فوتبال را فراگرفته است. آن‌ها در انتظار تشويق فوتباليست‌هاي تيم موردعلاقه‌شان هستند و براي ديدن هر چه‌بهتر و هيجان‌انگيزتر اين بازي‌ها برنامه‌ريزي مي‌کنند.
مي‌توان گفت که جام جهاني همانند يک کارناوالي است که علاقه‌مندان به آن به همراه خانواده‌ها و دوستان خود براي تماشاي آن دورهم جمع شده و به تشويق و حمايت تيم‌هاي موردعلاقه خود مي‌پردازند.
تماشاي بازي فوتبال به جهت حساسيت و علاقه‌اي که طرفدارانش نسبت به آن دارند، در سلامت بينندگانش تأثيرگذار است. ازآن‌جهت که سلامتي جسم و روح به يکديگر وابسته هستند، تماشاي درست و سالم بازي‌هاي فوتبال مي‌تواند بر سلامت رواني، جسمي و احساسي شما تأثير بگذارد.
آنتيکا گانگ (Ankita Ghag) متخصص تغذيه باليني براي سلامت طرفداران فوتبال توصيه‌هايي دارد تا آن‌ها بتوانند در اين دوره مسابقات جام جهاني، بهتر و در سلامت کامل‌تري به تماشاي بازي‌هاي تيم موردعلاقه اشان بپردازند.
اين متخصص تغذيه باليني دراين‌باره چنين توضيح مي‌دهد: «هر طرفدار فوتبال علاقه‌مند است که تيم محبوبش بازي‌هاي خود را برده و به مراحل بعد و پاياني صعود کند. در دوره انجام بازي‌هاي جام جهاني، علاقه‌مندان به فوتبال تحت‌فشار هيجان، نگراني و اضطراب هستند و اين مسائل مي‌تواند سلامت آن‌ها را تحت تأثير قرار دهد. به‌طور مثال فردي که داراي فشارخون بالا است به تماشاي بازي‌هاي تيم موردعلاقه‌اي مي‌پردازد و در طول انجام بازي‌ها به جهت روند نااميدکننده تيمش، دچار اضطراب و نگراني تشديد شده و همين باعث بالا رفتن فشارخون و در صورت ادامه پيدا کردن موجب آسيب‌رساني به قلب و مغز مي‌شود. اگر فردي از ناراحتي قلبي رنج ببرد اين هيجان و استرس سبب حمله قلبي خواهد شد. اگر درجه حساسيت اين طرفداران زياد باشد هيجان و اضطراب بيشتري به آن‌ها دست داده و خطر حمله مغزي نيز آن‌ها را تهديد مي‌کند. توصيه مي‌شود افرادي که تحت نظر پزشک داروهاي خاص را مصرف مي‌کنند در استفاده از آن‌ها در اين دوره حساسيت‌زا دقت کرده و به‌موقع آن‌ها را مصرف کنند.»
او در ادامه توضيحاتش اضافه مي‌کند: «يکي ديگر از مشکلاتي که ممکن است تماشاگران فوتبال را تحت تأثير قرار دهد، گرفتگي عضلات باشد چراکه آن‌ها براي مدت طولاني يکجا نشسته و با تمرکز بالا به تماشاي بازي‌ها مي‌پردازند. بهتر است افراد هرروز کمي تحرک داشته و به فعاليت‌هاي ساده ورزشي بپردازند تا از گرفتگي عضلاتشان جلوگيري شود. علاوه بر آن توصيه مي‌شود که از مصرف غذاهاي بيرون خودداري شود و در زمان تماشاي بازي‌ها تنقلات مفيد مصرف شود. مصرف غذاهاي ناسالم ممکن است موجب مسموميت غذايي، بالا رفتن اسيديته معده، اسهال، درد معده، استفراغ و غيره شود. ديگر اين‌که افراد عينکي حتماً از عينک خود استفاده کنند تا دچار خستگي، قرمزي و درد چشم نشوند. افراد ديابتي اگر خواهان تماشاي بازي‌ها در ورزشگاه هستند بايد کفش مناسب پوشيده و حتماً داروهاي خود را همراه داشته باشند.»
توصيه مي‌شود در زمان تماشاي بازي‌هاي جام جهاني فوتبال از تنقلات سالمي همچون ذرت بوداده، مغزها و آجيل‌هاي، ميوه‌هاي خشک و ديگر تنقلات سالم و آب به ميزان زياد مصرف شود. بهتر است در هنگام ديدن مسابقات فوتبال جام جهاني از مصرف غذاهاي چرب و روغني، تنقلات تند و ناسالم خودداري کنيد تا در اين دوره دچار درد و ناراحتي جسماني نشده و بتوانيد از تماشاي بازي‌ها لذت ببريد.