خبرگزاری آريا – شاخص رشد متوسط اهداي خون در کشور ما دو برابر کشور‌هاي هم سطح خود است


شاخص رشد متوسط اهداي خون در کشور ما دو برابر کشور‌هاي هم سطح خود است

خبرگزاري آريا- مراسم روز جهاني اهداکنندگان خون با تجليل از پيشکسوتان اهداي خون و مروجان اين فرهنگ زندگي بخش و ارائه گزارش از فعاليت هاي سازمان انتقال خون برگزار شد.
به گزارش خبرگزاري آريا، دکترعلي‌اکبر پورفتح‌الله، مديرعامل سازمان انتقال خون در ايران در مراسم روز جهاني اهداکنندگان خون با بيان اينکه سال گذشته دو ميليون و ۱۰۰ هزار اهداي خون در کشور انجام شد، اظهار داشت: شاخص رشد متوسط اهداي خون در کشور ما دو برابر کشور‌هاي هم سطح خود است.
 وي در ادامه افزود: ۵۰۰ هزار اهداکننده مستمر خون در ايران داريم، اين افراد حداقل دوبار در سال خون اهدا مي‌کنند که رقمي معادل ۵۶درصد اهداکنندگان را به خود اختصاص مي‌دهند و تلاش داريم تا اين آمار را به بيش از ۹۰ درصد برسانيم.
دکترپورفتح‌الله با بيان اينکه خون اهداکنندگان مستمر از سلامت بيشتري برخوردار و احتمال انتقال بيماري‌ها از طريق خون آن‌ها بسيار کمتر است، گفت: بدين منظور طرح ساماندهي و غربالگري اهداکنندگان بار اول در استان کردستان و برخي ديگر از نقاط کشور اجرا شد که نتيجه آن کاهش قابل توجه عوامل عفوني در خون اهدايي بود که نويد دهنده رسيدن به هدف خطر صفر در خون هاي اهدايي است.
وي در ادامه با بيان اينکه در دنيا سالانه ۹٫۵ميليون پلاسماي حاصل از اهداي خون از بين مي‌رود، تصريح کرد: خوشبختانه در ايران موفق شده‌ايم از پلاسماي مازاد با روش پالايش قراردادي پلاسما، دارو‌هاي مشتق از پلاسما همچون آلبومين، فاکتور۸ و  IVIG را تهيه کنيم.
دکترپورفتح‌الله، تاکيد کرد: سال گذشته يک ميليون و ۱۰۰ هزار واحد پلاسما وارد چرخه توليد دارو‌هاي مشتق از پلاسما شد که اين مساله نقش مهمي در کاهش ارزبري دارد و اميدواريم با راه‌اندازي و گسترش مراکز جامع صد درصد نياز کشور به داروهاي مشتق از پلاسما را از توليد داخل تامين کنيم.
مديرعامل سازمان انتقال خون در ايران به آمار سالمندان اشاره کرد و گفت: جامعه ما امروزه به سمت سالمندي پيش مي‌رود و مصرف خون با افزايش سالمندي بيشتر مي‌شود، به طوري که براساس آمار سازمان بهداشت جهاني ۷۰درصد خون‌هاي اهدايي براي افراد بالاي ۴۰سال مصرف مي‌شود.
وي ادامه داد: اهداي خون داوطلبانه و بدون چشمداشت بسيار حائز اهميت است که ما در اين زمينه آمار‌هاي خوبي داريم و ۵۰۰ هزار اهداکننده مستمر پتانسيل بزرگ تغييرات اجتماعي هستند که اميدواريم نهاد‌هاي اجتماعي قدر آن‌ها را بدانند.
مديرعامل سازمان انتقال خون کشور ، افزود: با همکاري شهرداري تهران در بهترين نقاط توانسته‌ايم فضا‌هايي را براي راه‌اندازي مراکز جامع در نظر گيريم که بانک صنعت و معدن نيز کار ساخت آن را برعهده گرفت و اکنون در چهار نقطه دسترسي مردم فراهم است. اميدواريم اين مشارکت‌ها روز به روز بيشتر شود.
 وي در ادامه به چالش‌هاي پيش روي سازمان انتقال خون پرداخت و اظهار داشت: از چالش‌هايي که امروزه سازمان انتقال خون با آن مواجه است، مسن شدن اهداکنندگان مستمر است که اغلب آنان ۵۰ تا ۶۰سال هستند. اين افراد اغلب براي اولين بار در دوران جنگ تحميلي که حس همبستگي بسيار زياد بود، خون اهدا کرده اند و اکنون در آستانه بازنشستگي از اهداي خون قرار دارند، بنابراين بايد اهداکنندگان جوان جايگزين اين افراد شوند.
دکتر پورفتح‌الله بيان کرد: از سال ۷۳ برنامه واکسيناسيون هپاتيتB  انجام شد که اين مساله موفقيت‌هاي بسياري در حوزه سلامت خون به همراه داشت. اميداريم شاهد برداشتن گام‌هاي بيشتر در اين زمينه باشيم. جذب اهداکنندگاني که پس از اين برنامه متولد شده اند مي تواند سلامت خون را از نظر آلودگي به هپاتيت Bتضمين کند.
 در ادامه اين همايش سيد مرتضي طباطبايي، مديرکل انتقال خون استان تهران با بيان اينکه از جمله برنامه‌هاي روز جهاني اهداکنندگان خون، افزايش آگاهي براي ارتقاي سلامت اهداکنندگان و فرآورده‌هاي خون است، گفت: ما برنامه‌هايي را براي اين کار در نظر داريم، چرا که نياز ما به خون هميشگي است.
وي در ادامه با بيان اينکه انتقال خون به سمت اين پيش مي‌رود که يک کارخانه داروسازي از دارو‌هاي مشتق از خون را راه‌اندازي کند، تاکيد کرد: اين دارو‌ها از خون عزيزاني است که داراي سالمترين خون در خاورميانه هستند. همچنين در سال گذشته ۴۰۰ هزار نفر به سازمان انتقال خون استان تهران مراجعه کردند که حدود ۳۲۰ هزار نفر موفق به اهدا شدند.حدود پنج هزار نفر پلاکت و شش هزار واحد پلاسما نيز اهدا شد.
وي با اشاره به راه‌اندازي مراکز جامع اهداي خون، گفت: دو مرکز در خيابان ستاري ورودي باغ فيض و يک مرکز در منطقه چهار در کنار پارک پليس به کمک شهرداري تهران و خيرين انتقال خون راه‌اندازي شده و دو مرکز ديگر نيز به زودي راه‌اندازي مي‌شوند.
در پايان اين مراسم از مروجين اهداي خون و تعدادي از اهداکنندگان داراي سابقه بالاي صد بار اهداي خون تجليل شد.