خبرگزاری آريا – گياهان دارويي براي تقويت لثه و دندان ها


گياهان دارويي براي تقويت لثه و دندان ها

خبرگزاري آريا –
تقويت لثه با داروهاي گياهي
گياهان دارويي براي تقويت لثه و دندان ها
ماده ي اصلي بيشتر محصولات دهان و دندان، فلورايد است. فلورايد از ميناي دندان محافظت مي کند اما فلورايد زياد باعث ايجاد لکه هاي سفيد روي دندان مي شود.
استفاده از روش هاي سنتي مراقبت از دندان، از آسيب هاي مربوط به فلورايد و ديگر مواد شيميايي موجود در محصولات مختلف دندان جلوگري مي کند.
ثابت شده است که برخي از گياهان علاوه بر محافظت از دندان ها و لثه، به حفظ سلامت کلي دهان هم کمک مي کنند. اين گياهان را بشناسيد تا ديگر نگران دندان هاي خود نباشد.
۱- استويا
از اين گياه به عنوان يک شيرين کننده ي طبيعي بدون کالري استفاده مي شود که ۳۰۰ برابر شيرين تر از ساکاروز (شکر) است. تحقيقات آزمايشگاهي نشان مي دهند که عصاره ي استويا داراي خواص آنتي باکتريال است و از رشد باکتري هاي دهاني عامل جرم دندان و در نتيجه، از پوسيدگي دندان جلوگيري مي کند.
نحوه ي استفاده از آن: چند برگ تازه ي آن را به جاي شکر به چاي يا نوشيدني هاي ديگر خود اضافه کنيد. مي توان برگ هاي خشک شده ي آن را پودر کرد و از آن در دسرها، سس ها و سوپ ها استفاده کرد.
تقويت لثه با داروهاي گياهي
استويا داراي خواص آنتي باکتريال است و از رشد باکتري هاي دهاني جلوگيري مي کند
۲- سبزه ي گندم
مطالعات دانشمندان ژاپني نشان مي دهد که آب سبزه ي گندم به خارج شدن ميکروب ها از لثه و در نتيجه، بهبود سلامت کلي لثه کمک مي کند. سبزه ي گندم به درمان خونريزي لثه هم کمک مي کند.
نحوه ي استفاده از آن: هر زمان که خواستيد دهان خود را بشوييد، آب سبزه ي تازه را با آب ترکيب کنيد. يه راه ديگر اين است که سبزه ي تازه ي گندم را با آب ترکيب کنيد و هر روز صبح، دهان خود را با آن بشوييد.
تقويت لثه با داروهاي گياهي
آب سبزه ي گندم به خارج شدن ميکروب ها از لثه کمک مي کند
۳-ميخک
از ديرباز از ميخک براي درمان درد دندان استفاده مي شود. از ميخک براي خوشبو کردن دهان و نفس هم استفاده مي شود. خواص ضدالتهابي و ضدباکتريايي ميخک به درمان عفونت ناشي از پوسيدگي و خاصيت بي حس کنندگي آن به تسکين دندان درد کمک مي کند.
نحوه ي استفاده از آن: مي توانيد آن را به صورت خام بخوريد و يا داخل چاي خود بريزيد. يک ميخک را روي دندان موردنظر بگذاريد تا درد آن را تسکين دهد. يک راه ديگر اين است که مقداري ميخک را آسياب کنيد و با استفاده از چند قطره روغن زيتون خميري درست کنيد و آن را به طور مستقيم روي دندان موردنظر بگذاريد.
تقويت لثه با داروهاي گياهي<p style=
خواص ضدالتهابي و ضدباکتريايي ميخک عفونت دندان را درمان ميکند
۴- شيرين بيان
شيرين بيان حاوي نوعي ترکيب است که داراي خواص قوي ضدباکتريايي، ضدويروسي و ضدقارچي مي باشد. اين گياه از توليد باکتري هاي دهاني جلوگيري مي کند و از بيماري هاي لثه و حفره ي دهاني جلوگيري مي کند. شيرين بيان خواص ضدالتهابي قابل توجهي دارد و به رفع آفت دهان کمک مي کند.
نحوه ي استفاده از آن: دندان و لثه خود را به آرامي با پودر شيرين بيان خشک شده در آفتاب ماساژ دهيد يا ريشه ي آن را بجويد.
تقويت لثه با داروهاي گياهي
شيرين بيان خواص ضدالتهابي دارد و به رفع آفت دهان کمک مي کند
۵- پوست بلوط سفيد
پوست بلوط سفيد براي درمان مشکلات لثه اي بسيار مفيد است. پوست بلوط سرشار از تانن ها است که با افزايش قابليت ارتجاعي بافت لثه، به سفتي لثه و يا دندان لق کمک مي کند. پوست بلوط ميزان بالايي منيزيم، کلسيم و روي دارد که به تقويت دندان و لثه کمک مي کند.
نحوه ي استفاده از آن: مي توانيد از کپسول هاي پوست بلوط سفيد استفاده کنيد و پودر داخل آن را به طور مستقيم روي لثه بماليد. يک راه ديگر اين است که با استفاده از پودر پوست بلوط، يک دمنوش درست کنيد و پس از سرد شدن، از آن براي شستشوي دهان استفاده کنيد.
تقويت لثه با داروهاي گياهي
پوست بلوط ميزان بالايي منيزيم، کلسيم و روي دارد که به تقويت دندان کمک مي کند
۶- ريحان
اين گياه بسيار ارزشمند به دليل خواص درماني مختلف خود شناخته شده است. ريحان خواص ضدباکتريايي قوي دارد و از بيماري هاي لثه، تشکيل جرم و بوي بد دهان جلوگيري مي کند.
نحوه ي استفاده از آن: دندان خود را با استفاده از پودر ريحان خشک شده مسواک بزنيد تا تأثير آن را ببينيد.
از اين روش هاي گياهي و طبيعي براي حفظ سلامت دهان و دندان خود استفاده کنيد و فراموش نکنيد که هر شش ماه يک بار به دندانپزشک مراجعه کنيد.
تقويت لثه با داروهاي گياهي<p style=
ريحان از تشکيل جرم و بوي بد دهان جلوگيري مي کند
۷- روغن درخت چاي
روغن درخت چاي خواص ضدميکروبي قوي دارد که به رفع عفونت لثه کمک مي کند. اين روغن به خوشبو کردن دهان نيز کمک مي کند.
نحوه ي استفاده از آن: هر روز صبح قبل از مسواک زدن، يک قطره از اين روغن را روي خمير دندان خود بريزيد يا چند قطره از آن را به دهان شويه ي خود اضافه کنيد و دهان خود را با آن بشوييد.
تقويت لثه با داروهاي گياهي
روغن درخت چاي به رفع عفونت لثه کمک مي کند
۸- روغن اوکاليپتوس
يک ماده ي موجود در روغن اوکاليپتوس به نام سينئول، باکتري هاي ايجاد شکننده ي بوي بد دهان را از بين مي برد. روغن اوکاليپتوس با کاهش جرم دندان، تقويت لثه ها و جلوگيري از خونريزي لثه به بهبود سلامت کلي دهان کمک مي کند.
نحوه ي استفاده از آن: تنها يک قطره از روغن اوکاليپتوس را روي مسواک خود بريزيد يا چند قطره از آن را به دهانشويه ي خود اضافه کنيد.
تقويت لثه با داروهاي گياهي
روغن اوکاليپتوس به تقويت لثه ها و جلوگيري از خونريزي لثه کمک مي کند
منبع:afarineshdaily.ir