خبرگزاری آريا – مصرف طولاني دوز بالاي ويتامين D عارضه‌ساز است


مصرف طولاني دوز بالاي ويتامين D عارضه‌ساز است

خبرگزاري آريا – «مسموميت ويتامينD » را «هيپِرويتامينوز D » نيز مي‌گويند. اين عارضه معمولا بر اثر مصرف دوز بالاي مکمل‌هاي ويتامين D ايجاد مي‌شود.
به گزارش جام جم، رژيم غذايي يا مواجهه با آفتاب نقشي در ايجاد اين عارضه ندارند، زيرا بدن مي‌تواند مقدار ويتامين D توليدشده بر اثر مواجهه با آفتاب را تنظيم کند و حتي مواد غذايي غني‌شده نيز آن‌قدري ويتامين D ندارند که موجب مسموميت شوند. مهم‌ترين پيامد مسموميت ويتامين D انباشتگي کلسيم يا هيپِرکلسِمي در بدن است که مي‌تواند موجب علائمي مانند تهوع، استفراغ، ضعف و تکرر ادرار شود. علائم اين مسموميت در موارد حاد مي‌تواند به درد استخوان و بيماري‌هاي کليوي مانند تشکيل سنگ‌هاي کلسيمي نيز بينجامد.
درمان اين عارضه عبارت است از توقف مصرف ويتامين D و محدوديت دريافت غذايي کلسيم. همچنين ممکن است داروهاي وريدي مانند کورتيکواِستروئيدها و بيسفوسفونات‌ها تجويز شوند. مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه ۶۰ هزار IU (واحد بين‌المللي) ويتامين D به‌مدت چند ماه مي‌تواند مسموميت ايجاد کند. اين درحالي است که اغلب بزرگسالان فقط مجازند ۶۰۰ IU از اين ويتامين را در روز مصرف کنند. دوزهاي بالاتر از اين مقدار معمولا براي درمان مشکلاتي مانند کمبود ويتامين دي تجويز مي‌شوند که آن هم حتما بايد تحت نظر پزشک و به‌مدت محدود باشد. کساني که ويتامين D با دوز بالا مصرف مي‌کنند، همچنين بايد در مدت درمان از لحاظ سطوح خوني بررسي شوند.
از آنجا که اين روزها خيلي حرف از کمبود ويتامين D است، مبادا به مصرف خودسرانه مکمل‌هاي ويتامين D روي بياوريد! مصرف هرگونه مکمل ويتامين و مواد معدني بايد تحت نظر پزشک باشد.