خبرگزاری آريا – ۵ عادت که انگيزه و خلاقيت را سرکوب مي‌کنند


5 عادت که انگيزه و خلاقيت را سرکوب مي‌کنند

خبرگزاري آريا – خلاقيت مهمترين عامل افزايش کيفيت زندگي با انجام کارهاي جديد است. اگر شما ذاتا خلاق هستيد يا علاقه‌منديد که ايده‌هاي جديد را به سرعت اجرايي کنيد بهتر است از انجام پنج کار اشتباه که خلاقيت شما را سرکوب مي‌کنند، فاصله بگيريد.
به گزارش خبرگزاري آريا از ايسنا، خلاقيت، مهم‌ترين و اساسي‌ترين قابليت و توانايي انسان و بنيادي‌ترين عامل ايجاد ارزش است که در همه ابعاد و جوانب زندگي نقشي کاملا حياتي دارد.
براي جلوگيري از سرکوب خلاقيت بهتر است که پنج عادت زير را ترک کنيم:
– فراموش کردن علايق و احساسات
انسان‌هاي زيادي هستند که از اهميت علاقه در پيشرفت امور و حتي شغل اصلي آگاهي دارند و اکثر آنها از کمبود وقت و انرژي براي رسيدن به علايق گله‌مند هستند. اگر شما هم همين طرز فکر را داريد به سرعت نگرش خود را عوض کنيد. همان کاري که علاقه داريد را از همين امروز انجام دهيد. حتي اگر وقت کافي نداريد، مي‌توانيد زمان خواب صبح را کاهش دهيد و از زمان اضافي براي خلاقيت در حوزه مورد علاقه استفاده کنيد.
– انجام کارهايي که به نظر خسته‌کننده هستند
اگرچه انجام کارهاي روزمره و به ظاهر کسالت‌آوري مثل بيرون بردن آشغال، کار در خانه، نظافت يا تميز کردن اجاق‌گاز تقريبا براي همه خسته‌کننده است، اما براي جلوگيري از سرکوب خلاقيت بايد نگرش خود را نسبت به اين وظايف تغيير دهيد.
پس از تغيير نگرش نسبت به کارهاي روزمره بايد در مرحله بعد براي انجام هر کار براي خودتان يک مشوق ايجاد کنيد. مثلا براي جارو کردن خانه، رسيدگي به باغچه يا خريد هفتگي براي خودتان يک هديه کوچک در نظر بگيريد تا هر وقت هنگام انجام کار افکار منفي به سراغتان آمد، فقط به جايزه فکر کنيد.
روانشناسان معتقدند حفظ نگرش مثبت به کارهاي روزمره و تمرکز به خود وظايف در شناخت حلقه گمشده يعني لذت، تاثير به سزايي دارد. پس در صورت پيروي از اين روش به مرور از انجام کارهاي روزمره لذت خواهيد برد.
– وقت گذاشتن با دوستان شکاک و بي‌انگيزه
کساني که دائما در مورد زندگي نگرش منفي دارند و هميشه افکار منفي‌شان را با شما در ميان مي‌گذاند، توانايي خاصي براي کشتن حس خلاقيت شما دارند، بنابراين سريعا از اين افراد فاصله بگيريد و اگر نمي‌توانيد براي هميشه آنها را کنار بگذاريد، بهتر است با خود تمرين کنيد که هرگز غرق در افکار منفي آنها نشويد.
هميشه به دنبال شادي باشيد. با دوستان موفق و خوشحال به گردش برويد تا موقعيت‌هاي پيش رو براي هميشه موفقيت را به سمت شما جذب کند.
– شکايت از وضع سلامتي و زندگي
تلاش براي زنده نگه‌داشتن انگيزه‌هاي دروني در حالي که شما از وضع سلامت مطلوبي برخوردار نيستيد و هميشه غذاي بيرون مصرف مي‌کنيد و يا همواره با همسر خود مجادله داريد، تقريبا غير ممکن است، بنابراين تنها راه ممکن تغيير زندگي به سمت مسير سلامتي است.
ورزش نه تنها انرژي در دسترس بدن را افزايش مي‌دهد، بلکه کيفيت خواب را بهبود داده و شرايط را براي آزادي ذهن فراهم مي‌کند.
– اهميت ندادن به تفريحات مورد علاقه
به نظر شما مي‌توان شادي را خلق کرد؟ يا اينکه بايد منتظر ماند تا زندگي براي ما شادي را خلق کند؟
اگر به باور نخست اعتقاد داريد، پس بايد تمام تلاشتان را انجام دهيد تا براي خود شادي و هيجان را خلق کنيد، هرگز منتظر موقعيت يا کسي نشويد. افرادي که منتظر شادي هستند، اغلب فاقد هرگونه انگيزه و هيجان هستند.
خوشحال‌ترين مردم جهان به اين باور رسيده‌اند که خودشان مسئول خلق شادي در زندگي هستند نه کس ديگري. آنها طوري زندگي مي‌کنند که همواره از زندگي لذت ببرند، آنها هرگز به شرايط ديگران براي خلق شادي وابسته نيستند.
ممکن است شما در حال حاضر هيچگونه انگيزه‌اي براي شادي در خود پيدا نکنيد، اما براي شروع يک زندگي شاد بايد اول از همه تمام فاکتورها و باورهاي منفي را از خود دور کنيد.